Malowanie na porcelanie
Uczestnikom zajęć przekażę umiejętność zdobienia ceramiki najstarszym sposobem, jakim jest ręczne malowanie, tej najpiękniejszej i najbardziej drogocennej z odmian ceramiki – porcelany.
Dowiemy się, co to jest porcelana, jak ją zdobić, aby była bezpieczna dla naszego zdrowia (szczególnie ta użytkowa), a malatura przetrwała wieki.
Jest wiele technik zdobienia. Głównie zajmiemy się zdobieniem naszkliwnym. Będziemy zdobić: kubeczki, filiżanki, talerzyki, czy płytki ceramiczne, jako dekory do kuchni, łazienki. Będziemy inspirować się słynnymi płytkami z Delft, które możemy podziwiać w pałacu w Nieborowie, jak również w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich.
Poznamy różne metody zdobienia naszkliwnego:
– plamy akwarelowej
– kreski graficznej
– przeprószki gotowych wzorów
– malarstwa konturowego
– topowania
– natryskiwania
– wydrapywania wzorów na wyschniętej farbie
– malarstwa tradycyjnego wielowarstwowego i wielowypałowego
– dekorowanie złotem
Po wykonaniu dekoracji, prace zostaną wypalone w piecu ceramicznym w temp. 820-850 stopni Celsjusza.
Inspiracją będą dla nas również wzory dawnych mistrzów: chińskich, japońskich, europejskich, jak również otaczająca nas przyroda i wzory zdobień pierwszej porcelany polskiej w Korcu. Będziemy rozpoznawać sygnatury, a po nich, z jakiej wytwórni porcelana pochodzi i jaką techniką została zdobiona.
Będziemy też wykonywać, szkliwić i zdobić niewielkie formy z masy porcelanowej: broszki, wisiorki do naszyjników, magnesiki w formie zwierzątek, kamieniczek warszawskich, przypinki.
Różnorodność technik malowania pozwala wykorzystać nasze zdolności plastyczne na każdym poziomie.