MALORT to wyjątkowe, niepowtarzalne miejsce — przyjazna przestrzeń, w której to, co dotąd nienazwane lub niewypowiedziane, może zostać namalowane i wyrażone. Nie ma tu żadnego z góry narzuconego tematu; chodzi przede wszystkim o czerpanie przyjemności z samego procesu tworzenia. W atmosferze bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku uczestnicy mają możliwość uwolnienia swojej naturalnej potrzeby ekspresji. W centrum uwagi znajduje się proces twórczy, który pozwala odkryć i umocnić poczucie własnej niepowtarzalności. Rytuały panujące w MALORCIE stwarzają możliwości zamiast ograniczeń.
Zabawa malarska w MALORCIE nie ma ograniczeń wiekowych — ekspresja jest dla wszystkich, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy kiedyś byli dziećmi. To powrót do tego, co zapomniane lub porzucone, do kontaktu ze źródłem radości. Tu każdy jest ważny, bo każdy pozostawia po sobie ślad — ślad, który nie jest nośnikiem żadnego komunikatu ani nie jest skierowany do odbiorcy. Jest wolny od oceny i przymusu.
Nie są wymagane żadne umiejętności malarskie. Wszystko, czego potrzebujesz, już masz w sobie. Bazujemy na Twoim potencjale i zasobach. Stół paletowy tworzy relację pomiędzy tym, co wspólne, a tym, co indywidualne, ułatwiając łączność z innymi uczestnikami, a jednocześnie zachowując równowagę między zasadami a wolnością. Biała kartka to Twoja indywidualna przestrzeń zabawy. Towarzyszę Ci z empatią, aby w bezpiecznych warunkach MALORTU przywrócić kontakt z tym, co wyjątkowe w człowieku. To miejsce wolne od ocen i presji związanej z efektem twórczym.
Twórcą pierwszej pracowni MALORT jest Arno Stern — autor książek, akredytowany badacz UNESCO, którego praca została uhonorowana przez Sorbonę. Pracownie MALORT funkcjonują na świecie nieprzerwanie od ponad 70 lat.