Otwarte Dni Psychologii Procesu
Głównym organizatorem jest Polskie Towarzystwo Psychologii Procesu przy współpracy z Fundacją Studium Psychologii Procesu.
Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, wykładach oraz konsultacjach u naszych terapeutów.
Główne wydarzenie odbędzie się w Warszawie w dniach 17-18 września.
CZYM SĄ DNI PSYCHOLOGII PROCESU?
Dni PP są cyklicznym wydarzeniem, podczas którego psychoterapeuci pracujący w nurcie psychologii procesu organizują warsztaty, konsultacje i wykłady pokazujące ideę nurtu oraz metody pracy. Jest to możliwość bliższego spotkania z psychologią procesu, doświadczenia jej na sobie, dla osób zainteresowanych psychologią, szukających inspiracji do własnego rozwoju lub zainteresowanych pracą jako psychoterapeuta, w szczególności w tym nurcie.
MOTTO PRZEWODNIE
Motto przewodnie tegorocznego wydarzenia „My a Inni. Na progu nieznanego” zrodziło się z obserwacji wieloletniego problemu migracji i uchodźctwa, który ma miejsce w naszym kraju i krajach Europy. Lęk przed nieznanym, obcym kulturowo. Niemoc w niesieniu pomocy wszystkim tak samo, legalnie. Niechęć do zmian i rozwijający się kryzys migracyjny wymuszony wojną. Jako społeczeństwo stoimy na progu nieznanego, innego jutra.
Te zjawiska zainspirowały nas do tego, by spojrzeć na temat inności przez okulary psychologii procesu. Kim jest INNY, jak oddziałuje na nas, co w nas wywołuje? Do jakich odczuć nas zaprasza? W terapii często to, co inne wywołuje stan zaniepokojenia związany z naruszeniem pierwotnej tożsamości. Często towarzyszy temu obawa, lęk przed zmianą, zagrożenie utratą tego, co znane. Podczas proponowanych warsztatów chcemy Was zaprosić do eksploracji Waszych odczuć wobec inności, poszukania w tym inspiracji dla siebie. Być może INNY okaże się być Twoim sprzymierzeńcem
PROGRAM OTWARTYCH DNI PP:
SOBOTA, 17 września 2022
1. Kuba Kielczyk, g. 10:00-10:30 wykład inauguracyjny
Czas trwania: 30 min
Prowadzący: Kuba Kielczyk
2. Adam Kościuk i Karol Domański, g. 10:45-12:15, projekcja filmu, ilość osób: nieograniczona
Czas trwania: 80min
PROJEKCJA FILMU: „ARNOLD MINDELL – PSYCHOLOGIA PROCESU”
Gorąco zapraszamy na projekcję filmu, który przybliży postać Arnold Mindella i fundamenty koncepcji, wizji i wartości owoców jego wieloletniej pracy, czyli Psychologii Procesu. Przyjrzymy się zagadnieniu Śniącego Ciała, psychologicznej pracy z wyzwaniami w relacjach oraz problemom w grupach i w społeczeństwie, z którymi wszyscy spotykamy się na co dzień. Film stanowi zaproszenie do przekrojowej i kompleksowej refleksji o tym, jak możemy twórczo korzystać i uczyć się z najróżniejszych przeżyć i doświadczeń, jakie spotykają nas w życiu, zarówno w naszych snach, konfliktach, czy odmiennych stanach świadomości oraz po prostu w naszej codzienności.
Materiał został zrealizowany przez Karola Domańskiego i Adama Kościuka z pracowni psychologicznej Refleksja przy współpracy z Polskim Towarzystwem Psychologii Procesu.
Prowadzący: Adam Kościuk i Karol Domański,
3. Jagoda Maciaszek, g. 12:30-15:30, warsztat stacjonarnie, ilość osób: 20
Czas trwania: 3h
KONFLIKT – Instrukcja Obsługi
Kłótnia, kryzys, konflikt – kto z nas tego nie zna? I to ciągłe pytanie jak sobie z tym radzić? Czy na tym pytaniu kończysz czy masz własne sposoby radzenia sobie z kłótnią, z konfliktem? Każdy ma jakieś strategie, ale czy skuteczne? Czy zadowalające? Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi. Strategię i sposób na konflikty według Psychologii Zorientowanej na Proces Arnolda Mindella będziemy doświadczać i zgłębiać na warsztacie „Znowu konflikt?” podczas Dni Psychologii Procesu.
Prowadząca: Jagoda Maciaszek
4. Sylwia Kieszkowska, warsztat stacjonarnie, g. 12:30-15:30
Czas trwania: 3h
LĘK KLIMATYCZNY W UJĘCIU PRACY Z PROCESEM
W miarę jak kryzys klimatyczny staje się coraz bardziej widoczny, wiele jednostek i grup społecznych odczuwa lęk co do przyszłości ludzkości. Dysproporcje ekonomiczne, niesprawiedliwość skierowana wobec grup zmarginalizowanych oraz eksploatacja ziemi i jej zasobów, w połączeniu z globalną pandemią, przyczyniły się do nasilenia trudnych objawów emocjonalnych. Serdecznie zapraszam na warsztat, podczas którego przyjrzymy się jakie narzędzia oferuje nam praca z procesem, aby radzić sobie z tymi wyzwaniami. Mając na względzie, że w każdej napotkanej trudności kryje się szansa na rozwój i wzrost świadomości, możemy dzięki pracy wewnętrznej doświadczyć czegoś znaczącego.
Prowadząca: Sylwia Kieszkowska
5. Joanna Sadowska-Buda, warsztat stacjonarnie, g. 15:45-18:45
Czas trwania: 3h
INNY JAKO SPRZYMIERZENIEC W PRZECHODZENIU PRZEZ PRÓG
Czym jest dla Ciebie utknięcie? Stanem, w którym tracisz kontrolę? Brakiem możliwości pójścia dalej? Wycofaniem się? W psychologii procesu bardzo szeroko sprawdzamy, gdzie znajduje się klient w procesie swojego rozwoju. Z czym się mierzy, gdy napotyka opór w swojej zmianie. Co takiego wydarza się w jego ciele, relacjach, sytuacjach ze świata zewnętrznego, czasami może to być nawet depresja czy stany psychotyczne. Figury, które stoją na progach pilnują byśmy odpowiednio dobrze przygotowali się do przejścia w kolejny etap rozwoju świadomości ku pełnej i dojrzałej jednostce. INNY może być sprzymierzeńcem w tym procesie. Może wyzwolić w nas potencjał, który wesprze w przechodzeniu przez próg. – Jak skorzystać z tej możliwości? – Doświadczając inności w sobie. Dopuszczając odczucia, które ten INNY w nas wyzwala szukając w tym przekazu dla siebie.
Serdecznie zapraszam do spotkania z INNYM/INNOŚCIĄ w sobie w pełnej otwartości na to, co chce się w Tobie wydarzyć. Na warsztacie będziemy pracować z utknięciem na progu i wykorzystaniem koncepcji obrzędu przejścia wg Arnolda van Genneppa.
Prowadząca: Joanna Sadowska-Buda
6. Wydarzenie kulturalne z udziałem społeczności Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu; g. 19:00-22:00
NIEDZIELA, 18 września 2022
1. Arkadiusz Tabero, wykład stacjonarnie, g. 10:00-11:00, ilość osób: nieograniczona
Czas trwania: 1h
NIETZSCHEAŃSKI WIELBŁĄD, LEW I DZIECKO – przemiana zorientowana na proces
Prowadzący: Arkadiusz Tabero
2. Bogna Szymkiewicz-Kowalska, Hanna Wieloch, warsztat stacjonarnie, g. 11:15-14:15
Czas trwania: 3 godziny
JESTEŚ POTRZEBNY/A NA TYM ŚWIECIE:
jak wprowadzać w życie swój potencjał i swoje marzenia.
Format:
Mini warsztat – krótkie wprowadzenie teoretyczne, praca w małych grupkach i w parach.
Cele:
– Przedstawienie koncepcji dotyczącej rozumienia pojęcia tożsamości i jej przemian
– Pokazanie ważności wewnętrznego świata i myślenia symbolicznego
– Dostarczenie kilku narzędzi psychologicznych ułatwiających korzystanie z własnego potencjału
Prowadzące: Bogna Szymkiewicz, Hania Wieloch
3. Kuba Kielczyk, Bartek Żuchowski, warsztat stacjonarnie, g. 14:30-17:30, ilość osób: nieograniczona
Czas trwania: 3h
CO BY BYŁO GDYBY MI ODBIŁO
warsztat o odmiennych stanach świadomości
Zapraszamy na warsztat „Co by było gdyby mi odbiło”, podczas którego poruszymy tematykę odmiennych stanów świadomości zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Podążając za zasadą, którą twórca Psychologii Procesu – Arnold Mindel nazwał „głęboką demokracją” uczestnicy warsztatu będą mogli zapoznać się z metodami pozwalającymi docenić i zrozumieć informacje kryjące się za zwykłymi oraz ekstremalnymi doświadczeniami należącymi do natury ludzkiej psychiki.
Korzystając z różnych kanałów naszej percepcji t.j. wzrok, słuch, propriocepcja, ruch i relacje, uczestnicy będą mogli spojrzeć z perspektywy, w której ważne jest to, aby każdy z nas choć trochę przywoływał i przeżywał marginalizowane doświadczenia jakimi są ekstremalne stany w celu bardziej swobodnego oraz świadomego poruszania się po kontinuum swoich doświadczeń.
Realizując to założenie Psychologia Procesu proponuje metody pracy z odmiennymi stanami świadomości w tym z uzależnieniami, śpiączką, doświadczeniami bliskimi śmierci i zdiagnozowanymi psychiatrycznie stanami.
Dla kogo:
Dla wszystkich, którzy interesują się odmiennymi stanami świadomości, chcą poszerzyć swoją świadomość o zauważanie tych stanów, nabyć umiejętności ich doświadczania i czerpania z nich mocy do codziennego życia. W warsztacie uczestniczyć mogą osoby związane zawodowo z tematyką psychologii, a także każdy kto interesuje się rozwojem osobistym.
Co zyskasz dzięki warsztatowi:
– poszerzysz swoją wiedzę wokół odmiennych stanów świadomości,
– nauczysz się wchodzić w odmienne stany świadomości odkrywając ważne informacje, które się w nich zawierają,
– poznasz techniki, dzięki którym można czerpać moc z tych stanów i wykorzystywać ją w codziennym życiu.
Prowadzący: Kuba Kielczyk, Bartosz Żuchowski
4. Maja Czerwińska, wykład stacjonarnie, g. 17:45-18:45, ilość osób: nieograniczona
Czas trwania: 1h
ŚWIADOMOŚĆ I MEDYTACJA W PSYCHOLOGII PROCESU
Co możemy odkryć, kiedy z odrobiną ciekawości podążymy za naszym wewnętrznym doświadczeniem? Zapraszam na interaktywny, mini wykład z ćwiczeniem: medytacją prowadzoną. Arnold Mindell rozszerza pojęcie medytacji, uczy, jak rozwijać ciekawość i współczucie, by obejmować świadomością i „procesować” różne części nas samych, bez odrzucania czy wykluczania tych „gorszych”, mniej światłych czy niezdyscyplinowanych części. Podczas wykładu, będziesz mogła/mógł poznać:- czym jest nasza codzienna tożsamość i „umysł procesowy”- jak możesz poszerzać spektrum swojego codziennego doświadczenia i poznawać inne, odmienne części siebie- jak czerpać z potencjału „umysłu procesowego” w codzienności.
Prowadząca: Maja Czerwińska
Ilość miejsc ograniczona – prosimy o wcześniejsze zgłoszenia i zapisy.
Zapisy/Informacje:
administracja-ptpp@psychologia-procesu.org.pl
tel.: 797 553 382
PO WIĘCEJ INFORMACJI zapraszamy na stronę PTPP