ZRÓBMY WSPÓLNIE NOWE MEDIA W INTERESIE PUBLICZNYM (d. MEDIA PUBLICZNE).
DEBATA OBYWATELSKA
Media publiczne w Polsce już dawno temu stały się mediami politycznymi. Nasz problem z nimi nie zaczął się wraz z powołaniem Jacka Kurskiego w 2016 roku ani nie skończy z odejściem z gmachu przy Placu Powstańców w Warszawie ostatnich funkcjonariuszy propagandy PiS. Skala deprawacji po 2015 roku chyba wszystkim uświadomiła, że nie wystarczy już tylko zmiana zarządu czy zamiana jednej rady na inną. Musimy zmienić wszystko: strukturę organizacyjną, finansowanie, a nawet nasze wyobrażenie misji publicznej. My, obywatele, musimy więc raz jeszcze się zebrać, by wspólnie działać na rzecz zmiany prawa o mediach, które powinny odpowiadać interesowi publicznemu i żywotnym potrzebom obywateli.
Zapraszamy na debatę o przyszłości mediów w służbie publicznej w Polsce, na której będziemy pytać ekspertów i praktyków o to:
– jak przywrócić w mediach niegdyś publicznych kontrolę społeczną i szacunek dla obywateli bez względu na różniące ich cechy i poglądy?
– jak przeciwdziałać społecznej polaryzacji?
– jak dostosować działalność i organizację mediów publicznych do ery maszyn i sztucznej inteligencji, przemysłów kreatywnych i innowacji społecznych?
– jak włączyć nowe publiczności z ich potrzebami i przyzwyczajeniami do wspólnego systemu?
– jak skutecznie realizować misję publiczną w mediach?
– jak tworzyć i dostarczać rzetelną i godną zaufania informację?
– jak wiarygodnie tworzyć nowe prawo o mediach w służbie publicznej?
– jak w interesie publicznym finansować wysokiej jakości nowoczesne media?
WSTĘP: krótka historia obywatelskich prac nad zmianą ustawy o mediach publicznych w Polsce po 2010 roku.
Andrzej Krajewski – dziennikarz i publicysta, autor raportów medialnych i ekspert od spraw wolności słowa, były prezes zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju.
CZĘŚĆ 1:
Michał Głowacki – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, badacz mediów publicznych, systemów odpowiedzialności mediów i kultury innowacji, zajmują go kwestie demokracji deliberatywnej i zmiany organizacyjnej.
Ireneusz Krzemiński – profesor nauk humanistycznych, badacz zmiany społecznej, autor książki „Solidarność. Niespełniony projekt polskiej demokracji”.
Małgorzata Wrzołek-Romańczuk – radczyni prawna, doktor habilitowana nauk prawnych.
Jakub Wygnański – socjolog, jeden z animatorów i równocześnie badaczy ruchu organizacji pozarządowych w Polsce, prezes fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Julian Zawistowski – ekonomista i badacz polityk publicznych, zafascynowany technologią blockchain i ekonomią systemów zdecentralizowanych, współzałożyciel Instytutu Badań Strukturalnych i prezes Golem Foundation.
CZĘŚĆ 2:
Katarzyna Janowska – dziennikarka i redaktorka kulturalna nagrodzona Grand Press za 2015 rok za talk show „Hala odlotów”, do grudnia 2015 dyrektorka kanału TVP Kultura.
Juliusz Kaszyński – dziennikarz i wykładowca Uniwersytetu SWPS, ostatnio prowadzący i wydawca programu „Czarno na białym”, a od miesiąca wiceprezes Polskiego Radia S.A.
Mariusz Malinowski – reżyser i dziennikarz, założyciel Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video-KOD.
Agnieszka Szydłowska – dziennikarka radiowa i telewizyjna, w roku 2023 zdobyła nagrodę Best Stream Awards w kategorii „Osobowość radia w streamingu”. 18 stycznia 2024 objęła dyrekcję Trzeciego Programu Polskiego Radia.
Jacek Żakowski – dziennikarz tygodnika „Polityka” i gospodarz wielu programów publicystycznych w polskich stacjach telewizyjnych i radiowych, od 1999 kierownik katedry dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie.
Rozmowę poprowadzi Beata Chmiel – menadżerka kultury i aktywistka, która od ponad 10 lat współtworzy obywatelskie projekty na rzecz reformy mediów publicznych, współinicjatorka Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych i sygnatariuszka Paktu dla Kultury.
Debata jest otwarta dla wszystkich – chcemy, żeby nie tylko praktycy i eksperci, ale każdy obywatel i każda obywatelka mieli szansę się wypowiedzieć. „Nie bójmy się marzyć,” powiedziała Agnieszka Holland otwierając w grudniu pierwszą debatę na temat, jakich mediów finansowanych ze środków publicznych potrzebujemy.
Materiały dostępne na stronie otwartej grupy: „DEBATA O MEDIACH PUBLICZNYCH – ŹRÓDŁA”:
DEBATĘ ORGANIZUJE GRUPA WOLNA PRAGA WE WSPÓŁPRACY Z TERMINALEM KULTURY GOCŁAW, URZĘDEM DZIELNICY PRAGA-POŁUDNIE I WE WSPÓŁPRACY Z TOWARZYSTWEM DZIENNIKARSKIM.
Transmisja online/rejestracja: Video-KOD
*DARMOWE WEJŚCIÓWKI DO POBRANIA W KASIE TERMINALA KULTURY GOCŁAW ORAZ W BILETOMACIE.
*PORTAL BILETYNA.PL DOLICZA OPŁATĘ MANIPULACYJNĄ W WYSOKOŚCI 1ZŁ